Címek

Telefon (09:00 - 18:00)

Telefon (18:00 - 09:00)

Telefon (09:00 - 18:00)

Telefon (18:00 - 09:00)

Kedves Érdeklődők!

Íme néhány hasznos infó mindazoknak, akik moszkvai őrkutyát szeretnének vagy valami okból kifolyólag meg kell válniuk tőle:

1) Érdeklődj, kérdezz, ismerkedj a fajtával! Akár Gazdiktól, Tenyésztőktől vagy szerezz be egyet a Mindenünk a moszkvai őrkutya című könyvből! Mindenképpen ajánlott olyanok tapasztalatára hagyatkozni, akik legalább 5 éve együtt élnek ezzel a csodálatos fajtával és már túl vannak néhány nehezebb korszakon, mint pl. a kölyökkor… Több helyen érdeklődj, hallgass meg több szemszögből való tapasztalatot!

2) Ha moszkvai őrkutyát szeretnél, több lehetőség is rendelkezésedre áll.

Ha kiskutyát szeretnél, keresd fel a hazai tenyészeteket. Mindegyiküket megtalálod facebook-on és biztosan örömmel állnak a rendelkezésedre. (A Tenyésztéshez szükséges feltételek listája lentebb található.)

Ha már a kölyökkoron túl lévő kutyust szeretnél a családodba fogadni, ajánljuk, keresd fel a Moszkvai Őrkutya Alapítványt, akiknél mindig van örökbefogadható, árva moszkvai őrkutya, őket is megtalálod a facebookon és szívesen segítenek.

3) Mielőtt kutyát veszel magadhoz, mindenképp gondold át, hogy tudsz-e gondoskodni róla akkor is, ha beteg lesz? Felkészültél arra, hogy lemondásokkal jár? Ha egy adott fajtához ragaszkodsz, biztosan Te leszel számára a legjobban megfelelő gazdi?

4) Ne azért legyen kutyád, mert menő vagy azért, mert a 6 éves Gyermeked most hirtelen szeretne egyet, aztán 2 hét múlva pedig már „túl nagy a kutya”… Ne fellángolásból szülessen meg ártatlan életek tömkelegének a sorsa!

Ha valami okból kifolyólag meg kell válnod moszkvai őrkutyádtól, kérjük, keresd fel a Moszkvai Őrkutya Alapítványt vagy a helyi állatvédőket, hagy próbáljanak meg segíteni a Kutyusodnak új otthonra lelni. Az altatás, ártatlan életek tömeges kioltása BŰN!

Ne feledd, kérj bátran segítséget!

Kedves Gazdik, Leendő Gazdik, Érdeklődők!

Az elmúlt években számtalan alkalommal találkoztunk ismét azzal, hogy a kutyatartás egy fontos részének alapfogalmaival, annak működésével nincsenek tisztában a Gazdik, illetve Leendő Gazdik. Ez pedig nem más, mint a Tenyésztés vs. szaporítás. Elképesztő mennyiségű cikk, bejegyzés, stb. van ezen témákban, amik hossza végtelen – nem indokolatlanul –  így mi most megpróbálnánk egy rövidebb, összesített verziót leírni, abszolút az egyszerűségre és érthetőségre szorítkozva, a hazai szabályozások szerint, kiemelten a moszkvai őrkutya fajta tekintetében, több fejezetre lebontva.

TENYÉSZTÉS avagy a szabályos útja a törzskönyves kiskutyák születésének és gazdihoz kerülésének

Milyen feltételeknek kell egy Tenyésztőnek megfelelnie?

  1. MEOESZ tagság vagy annak valamely tagszervezeténél, klubjánál, fajtagondozójánál való tagság, amely évente megújítandó (Szövetségi kártyával igazolva). A MEOESZ, azaz a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége és tagszervezetei az FCI (lásd lentebb) mindenkor hatályos rendelkezéseit és működési szabályzatait köteles követni.

Minden fajtának tartoznia kell legalább egy fajtagondozó szervezethez, mely szervezet tagja a MEOESZ-nek. Moszkvai őrkutya esetében hazánkban ez a Karakán Klub és az Eurázsiai Pásztorkutyások Klub Egyesület valamelyike. A választott fajtagondozó szervezet által kiadott Tenyésztési szabályzat betartása kötelező!

  1. Kiváltott kennelnév az FCI-nél, kennelnév igazolással, aminek regisztrációja az alábbi oldalon ellenőrizhető: http://www.fci.be/en/affixes/

 Az FCI (Fédération Cynologique Internationale), azaz a Nemzetközi Kinológiai Szövetség, mely nem más, mint egy nemzetközi ebtenyésztő egyesület, melynek egyik célja, hogy a hozzá csatlakozott tagországokban elősegítse a tenyésztést. Ezen tagországok közé tartozik Magyarország is.

 Az FCI nagyságát az is jól mutatja, hogy a különböző fajtákat, melyek egy adott ország „tulajdonában” vannak és a fajta standardért is felelnek, az FCI ismeri el. Moszkvai őrkutya esetében ez az elismerés még nem történt meg, ezért olvasható sok fajta leírásnál, hogy „FCI által el nem ismert fajta”.

  1. Törzskönyvvel – Származási igazolással rendelkező tenyészszülők, melynek mindkét tagja, ideálisan az első alom születése előtt rendelkezik TENYÉSZTHETŐ minősítéssel, melyet a választott fajtagondozó szervezet által jóváhagyott tenyészszemlén szereztek meg, koruknak megfelelően.

 „A tenyészszemle célja: · A klub által gondozott fajtákhoz tartozó egyedek standardokban rögzített külső és belső tulajdonságainak és használati képességeinek vizsgálata, a Magyarországon nyilvántartott populációk minőségi fejlesztése, a hibás, nem kívánatos egyedek kiszűrésével.” (Részlet a Karakán Klub Tenyésztési Szabályzatából, 3.1-es pont.)

  1. A Tenyésztőnek az alábbiakkal kell még rendelkeznie:
  • magyarországi lakcím,
  • adószám,
  • számlaképesség,
  • FELIR szám,
  • tenyésztési telephely engedély.
  1. Ahhoz, hogy a kiskutyák új családjukba költözhessenek, az alábbi, kötelező feltételeknek kell teljesülnie:
  • a kiskutyák betöltött minimum 8 hetes kora, azelőtt törvényileg tiltott elválasztani őket az anyjuktól,
  • beültetett, egyedi, regisztrált mikrochip kiskutyánként,
  • Oltási kiskönyv, mely tartalmazza a kiskutyák korának megfelelő, minimum 2 védőoltás meglétét,
  • rendszeres féregtelenítés,
  • Származási igazolás + Teljesítmény füzet (lásd lentebb). Itt fontos megjegyezni, hogy a mikrochip beültetés a kiskutyák 6 hetes kora után történik, amit a Származási igazolások igénylésénél is fel kell tüntetni, a Származási igazolások MEOESZ általi elkészítése azonban több hetet is igénybe vehet, így ezek általában utólag, már a kiskutyák új családba való költözését követően kerülnek az új Gazdikhoz,
  • szerződés + számla / nyugta.

FONTOS: maga a törzskönyv nem más, mint az adott kutya felmenőinek és adatainak regisztrált rendszere, mely nyomtatott formában a Származási igazolás (zöld alapú, kétoldalas, A4-es méretű papír.)

Nem összetévesztendő az Oltási kiskönyvvel (hivatalosan Kisállat Egészségügyi Könyv, fűzött, több oldalas, kisebb méretű könyvecske), melyben az adott kutyus adatai vannak, benne az oltások alkalmával kapott pecsétekkel, illetve más orvosi információkkal (pl. ivartalanítás), gazdi adataival. Feltüntetésre kerül a „Tenyésztő” is, ami kissé megtévesztő lehet és a szaporítók ezzel vissza is élnek.

A Teljesítményfüzet pedig arra szolgál, hogy egy adott kutyus kiállítási eredményei kerüljenek rögzítésre benne. Ennek kiváltása kötelező, mely a Származási igazolással együtt történik.

A Származási igazolás kiváltásához a Tenyésztőnek számos dokumentumot kell benyújtania a MEOESZ felé, melyek bizonyítják a kiskutyák fajtatisztaságát.

Nem kötelező, de ajánlott feltételek:

  1. Sok kutyafajta esetében vannak olyan egészségügyi szűrések, melyeket kötelező a tenyésztésbe vétel előtt elvégezni a tenyészszülőkön és eredménytől függően bevenni tenyésztésbe az adott szülőt. Moszkvai őrkutya esetében nem kötelező egészségügyi szűrés Magyarországon, de az alábbiak elvégzése ajánlott, amit a hazai Tenyésztők többségben el is végeznek:
  • könyök diszplázia szűrés,
  • váll diszplázia szűrés,
  • csípő diszplázia szűrés.
  • A kiskutyáknak ajánlott minimum 1 általános orvosi vizsgálaton átesniük, mielőtt új családjukba költöznének. Ez nem csak az új Gazdi számára megnyugtató, de a Tenyésztő részére is egy „visszajelzés”, hogy kiskutyái orvosi szemmel is megfelelően fejlődnek, egészségesek.
  1. Sokak számára a kutyakiállítások és az azokon elért eredmények csupán „csili-vili-cicomák”, melyek teljesen fölöslegesek és egy kiskutya nem ezektől lesz egészséges. Nos, ez részben igaz, de azt nem szabad elfelejteni, hogy ezek a kiállítások milyen komoly felkészülést igényelnek a kutyus és gazdi részéről, hiszen gyakorlatban kell bizonyítaniuk a legnagyobb összhangot, nem csak munka, de szocializáció terén is. Főként egy olyan fajta esetében, mint a moszkvai őrkutya, elengedhetetlen a megfelelő szocializáció, mely a jó idegrendszer egyik legnagyobb próbája. A kiállításokon nem csak a kutya külleme, de jelleme, viselkedése, gazdával való közös munkája is „vizsgázik”, így tehát ha egy kutya rendszeres kiállítási eredményekkel rendelkezik, az annak is jele, hogy idegrendszerileg szintén stabil. Nem utolsó sorban pedig kitűnő alkalom arra, hogy az Érdeklődők találkozhassanak a fajta képviselőivel és felmérjék a számukra fontos tulajdonságokat.
  1. Babacsomag: a legtöbb Tenyésztő készül valamilyen kis csomaggal a kiskutyák számára, amikor új otthonukba költöznek. Ez a csomag bármi olyat tartalmazhat, ami segíti a kiskutya és az új Gazdik kezdeti időszakát. Mamapokróc, kedvenc játék, útmutató a táplálásról, oltásokról, stb.

 

Bízunk benne, sikerült egy kicsit átláthatóbbá tenni a tenyésztés folyamatát és jobban rávilágítani, mennyi „háttér munkát” rejt magában.

Moszkvai Őrkutya Alapítvány